Jakie filtry powinny posiadać okulary przeciwsłoneczne?

Długo wyczekiwana wiosna w końcu nadeszła. Zanim się obejrzysz, nastanie też lato, a wraz z nim słoneczne, upalne dni. Nie daj się zaskoczyć i już teraz przygotuj się do konfrontacji z natarczywymi promieniami słonecznymi. W jaki sposób? Oczywiście z pomocą okularów przeciwsłonecznych! Pamiętaj jednak, że okulary okularom nierówne – jeśli wybierzesz nieodpowiednio, z góry skażesz się na przegraną. Zaskakuje Cię ta nieco wojenna retoryka? Miej zatem świadomość tego, że słońce jest jednym z najgroźniejszych wrogów narządu wzroku. Twoją bronią są natomiast rzeczone okulary przeciwsłoneczne. Aby były skuteczne, muszą cechować się określonymi parametrami. Zdecydowanie najistotniejszą kwestią jest dobór filtrów ochronnych. Jakie są ich rodzaje?

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV kontra słońce

Istnieją różne filtry w okularach przeciwsłonecznych, natomiast podstawowym i najbardziej rozpowszechnionym jest filtr UV. Ale nie daj się zwieść. Tanie okulary z bazaru także mogą być reklamowane przez sprzedawcę jako okulary z filtrem UV i co więcej, może nawet nie będzie to kłamstwem, jednak…

Musisz wiedzieć, że masz do wyboru różne kategorie ochrony UV. W praktyce oznacza to, że jedne okulary będą chronić Twój wzrok bardziej, a inne mniej w zależności od tego, jak dużej ilości światła pozwolą dotrzeć do Twoich oczu. Dobre okulary przeciwsłoneczne, cechujące się kategorią UV 4, przepuszczają zaledwie 3 do 8 procent światła. To bardzo niewiele, można więc śmiało rzec, że zapewniają całkowitą ochronę przed słońcem. Równie godne polecenia są okulary mieszczące się w kategorii UV 3, których przepuszczalność wynosi nie więcej niż 18 procent. Zanim więc sięgniesz do portfela po drobne, aby nabyć określony model okularów, który jest opatrzony nalepką z napisem „UV”, sprawdź dokładnie, jaka jest faktyczna moc filtra.

Najlepiej zaś zrezygnuj z zakupów w miejscach takich jak wymieniony bazar, osiedlowy market czy sklep spod znaku „wszystko po 4 złote”, bo tam po prostu nie znajdziesz okularów, które zapewnią Ci faktyczną ochronę przed szkodliwymi promieniami słońca – gwarantujemy! Nie daj się też nabrać na „jakościowe” podróbki znanych i cenionych marek, bo choć może ładne, one także nie mogą zaoferować Ci nic więcej poza interesującym Cię designem. Najlepsze rodzaje okularów przeciwsłonecznych, od kultowych już producentów, takich jak m.in. Ray-Ban czy Polaroid, czekają na Ciebie wyłącznie w profesjonalnych salonach optycznych.

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją

Okulary z filtrem UV blokują dostęp promieniom słońca – to już wiesz. Jeśli wybierz model z UV 3 lub 4, masz pewność, że podjąłeś dobrą decyzję, ale to nie jedyna opcja. Kolejną propozycją są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Czym charakteryzuje się występujący w nich filtr polaryzacyjny? Mówiąc w dużym skrócie, przepuszcza on wyłącznie spolaryzowane, czyli proste fale świetlne, blokując jednocześnie światło rozproszone, które odbija się od poziomych, jasnych powierzchni, jak np. śnieg czy mokra jezdnia.

Zapytasz, co w związku z tym? Otóż to, że jakość widzenia ulega znacznej poprawie, a ryzyko oślepienia maleje niemal do zera, bowiem specjalna powłoka polaryzacyjna pochłania odblaski. Choć okulary z filtrem polaryzacyjnym szczególnie polecane są sportowcom i kierowcom (dzięki swoim specyficznym właściwościom znacząco podnoszą bezpieczeństwo), sprawdzą się tak naprawdę zawsze i wszędzie, gdyż odciążają wzrok i zapewniają komfort niezależnie od rodzaju aktywności.

Filtr fotochromowy do zadań specjalnych!

To wyjątkowy rodzaj filtra, który dedykowany jest wszystkim okularnikom. Jeśli i Ty na co dzień nosisz okulary korekcyjne z filtrem UV, propozycja ta może Ci przypaść do gustu. Jaka jest zasada działania? Nie wchodząc w skomplikowane technicznie szczegóły, filtr fotochromowy sprawia, że okulary lecznicze przyciemniają się samoczynnie, kiedy tylko napotykają na swojej drodze promienie słoneczne, np. gdy wyjdziesz na zewnątrz w słoneczny dzień. Kiedy zaś wrócisz do pomieszczenia, stopniowo zaczną się rozjaśniać.

Podsumowując, jaki filtr powinny mieć okulary przeciwsłoneczne? Tak na dobrą sprawę nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od Twoich potrzeb i wymagań. Filtr UV pożądany jest zawsze. Jest też najbardziej „uniwersalny”. Polaryzacja to strzał w dziesiątkę, jeśli każdego dnia pokonujesz sporo kilometrów samochodem lub uprawiasz sport na świeżym powietrzu. Fotochrom będzie zbawieniem, jeżeli borykasz się z wadą wzroku, która nie pozwala Ci pozbyć się okularów leczniczych w słoneczny dzień i skorzystać ze standardowych okularów przeciwsłonecznych.