Krótki przewodnik po świecie okularów przeciwsłonecznych – poznaj najciekawsze fakty

Kiedy pierwsze promienie słońca zaczynają nieśmiało zaglądać zza chmur, niczym grzyby po deszczu na wszelkich targowiskach i w supermarketach pojawiają się stoiska z okularami przeciwsłonecznymi. Spacerując w letni dzień głównymi ulicami miejscowości turystycznych, także trudno ich nie dostrzec, bowiem stanowią one prawdopodobnie połowę wszystkich stoisk. Jaka jest historia tego ogromnie popularnego dodatku? Kto wymyślił okulary przeciwsłoneczne i po co to zrobił? Jaka jest historia najbardziej znanych marek? Czy bazarowe okulary mogą się równać z ich produktami? Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, aby należycie spełniały swoje funkcje? Jak dopasować okulary do kształtu twarzy, aby dodawały Ci uroku i „dobrze się nosiły”? Już teraz poznaj najważniejsze fakty i ciekawostki na temat okularów!

Historia okularów przeciwsłonecznych w pigułce

Mylisz się, jeśli sądzisz, że dobre okulary przeciwsłoneczne to wynalazek naszych czasów. Pierwsze soczewki, wykonane z kryształu górskiego, pochodzą najprawdopodobniej z XII wieku p.n.e. Co ciekawe, nie są one przezroczyste, zatem bardzo możliwe, że miały pełnić funkcję ochronną, a nie korekcyjną. Na pewno zaś w XII wieku n.e. okulary przeciwsłoneczne dobrze znali Chińczycy, którzy wykonywali je z odymionego kwarcu. Ochronę przed słońcem stanowiły także wytwarzane przez Inuitów specjalne zasłony na oczy (materiał na takie „okulary” stanowiły kości).

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne z prawdziwego zdarzenia zaczęły powstawać końcem XVIII wieku. Dedykowane były osobom… cierpiącym na kiłę! Jednym z jej objawów jest światłowstręt, zatem okulary takie przynosiły dużą ulgę chorym. Dziś już chyba nikt okularów przeciwsłonecznych nie kojarzy z tym schorzeniem, ale w początkach ich istnienia tak właśnie było. Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem XX wieku, kiedy okulary przeciwsłoneczne zaczęto produkować na szerszą skalę.

Czołowi producenci okularów przeciwsłonecznych, tacy jak Ray-Ban czy Polaroid, także mogą pochwalić się długą tradycją i wynikającym z niej ogromnym doświadczeniem w okularowej branży. Tak się składa, że obie marki istnieją na rynku od 1937 roku. To one są wyznacznikiem najlepszej jakości tego dodatku i każdego roku prezentują coraz ciekawsze modele, którymi zachwyca się cały świat.

Czy wiesz, że…

Choć obecnie okulary przeciwsłoneczne jednoznacznie kojarzą się z ochroną przed zgubnymi skutkami promieniowania słonecznego, w zamierzchłych czasach chińscy sędziowie zakładali przyciemniane okulary w trakcie procesu. Po co? Otóż po to, aby możliwie najlepiej ukryć swoje reakcje na jego przebieg.

Kojarzysz charakterystyczne szylkretowe oprawki? Cieszą się one niesłabnącą popularnością już od kilku dekad i nic nie zapowiada, aby trend ten miał w najbliższym czasie ulec zmianie. Szylkret przez wiele osób, ze względu na podobny wygląd, mylony jest z bursztynem. Czy wiesz, że autentyczny szylkret to nic innego jak masa rogowa otrzymywana z pancerzy żółwi szylkretowych? Na całe szczęście już w latach 70. ubiegłego wieku zakazane zostało jego pozyskiwanie i wytwarzanie z niego rozmaitych produktów, takich jak m.in. grzebienie czy właśnie okulary przeciwsłoneczne. W tej chwili do dyspozycji producentów okularów pozostają doskonałej jakości tworzywa sztuczne, które świetnie imitują oryginał.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem mają chronić Twój wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dlatego zwróć szczególną uwagę na rodzaj owego filtra ochronnego. Wybieraj wyłącznie te modele, które opatrzone są wysoką kategorią UV. Im wyższa kategoria, tym mniej światła przepuszczają, zapewniając lepszą ochronę oczu przed słońcem. Jeśli natomiast chodzi o filtr polaryzacyjny, blokuje on rozproszone fale świetlne, które odbijają się od jasnych, poziomych powierzchni (takich jak śnieg czy mokra jezdnia). Dzięki okularom polaryzacyjnym raz na zawsze możesz zapomnieć o niezmiernie denerwującym, i co ważniejsze, niebezpiecznym oślepianiu np. podczas jazdy samochodem lub uprawiania sportu w słoneczny dzień.

Zanim zdecydujesz się na konkretny typ okularów, musisz przeanalizować co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim zastanów się, czego potrzebujesz. Jeśli uprawiasz sport lub dużo jeździsz samochodem, okulary z polaryzacją bez wątpienia będą najlepszą opcją. Okulary z filtrem UV sprawdzą się zawsze i wszędzie – pod warunkiem, że zainwestujesz w odpowiednio wysoki stopień ochrony przed UV.

Zupełnie inną kwestią jest to, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy. Istnieją różne wytyczne, którymi możesz się kierować podczas wyboru, ale możesz też po prostu stanąć przed lustrem w salonie i zdać się na swoje wyczucie. Zasadniczo przyjmuje się, że nie należy wybierać okularów w takim kształcie, jak kształt twarzy. W związku z tym, jeśli masz np. twarz trójkątną, odpadają okulary w kształcie kropli, bo podkreślą charakterystyczny dla tego typu twarzy wąski podbródek. Analogicznie – do twarzy okrągłej niemal na pewno nie będą pasować okulary okrągłe i owalne (jeszcze bardziej ją zaokrąglą). Jeżeli zaś posiadasz twarz kwadratową, jak ognia unikaj okularów w tym właśnie kształcie, bowiem jeszcze bardziej podkreślą surowe rysy.

A co, jeśli pokochasz okulary, które teoretycznie nie powinny pasować do Twojego typu urody? Jeżeli tylko czujesz się w nich atrakcyjnie i komfortowo, zdaj się na swoją intuicję. W końcu wyjątki się zdarzają!