Okulary przeciwsłoneczne chronią przed zmarszczkami? Poznaj fakty!

Lato zbliża się wielkimi krokami, a z nim dużo słońca, za którym tak bardzo tęsknimy. Piękna, letnia pogoda to też czas, aby szczególnie zadbać o ochronę skóry i oczu przed nadmiarem niekorzystnych promieni UV. Okulary słoneczne nie tylko będą pięknie zdobić twarz, ale także ochronią wrażliwą skórę wokół oczu oraz zapobiegną nadmiernemu przedostawaniu się szkodliwego promieniowania do głębszych warstw oka.

 

Szkodliwe promienie UV a skóra twarzy

Zmarszczki na twarzy pojawiają się wraz z wiekiem i wydawałoby się, że nie mamy na to żadnego wpływu. To prawda. Zdając sobie jednak sprawę z faktu, że długotrwałe przebywanie na słońcu i narażanie skóry na duże dawki promieni UV, znacznie przyspiesza starzenie się skóry, można podjąć kroki, które spowolnią proces formowania się zmarszczek na cerze. To właśnie promienie słoneczne odpowiedzialne są za fotostarzenie się skóry, ponieważ zmieniają nie tylko jej kolor, ale także niszczą prawidłową strukturę. Zanikać zaczynają naturalne włókna kolagenowe odpowiedzialne za elastyczność skóry. Skóra staje się sucha na skutek utraty zdolności zatrzymywania wilgoci. Jednocześnie można zaobserwować spadek ilości kwasu hialuronowego w skórze, który jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka i odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowe nawilżanie warstw skóry.

Zmarszczki wokół oczu pojawiają się najszybciej. Dlaczego tak się dzieje? Skóra wokół oczu jest kilka razy cieńsza niż w innych miejscach na twarzy. Wokół oczu nie ma zbyt wielu gruczołów łojowych, więc skóra jest zazwyczaj sucha i delikatna, bardzo podatna na powstawanie zmarszczek. Mimika twarzy sprawia też, że w tym obszarze rejestruje się nawet kilka tysięcy ruchów dziennie, co stanowi dodatkowy czynnik wpływający na powstawanie zmarszczek w rejonie oczu.

 

Jak zapobiec zmarszczkom na twarzy?

Trzeba działać przynajmniej dwukierunkowo. Właściwa pielęgnacja skóry twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem okolic oczu, na pewno zdziała wiele dobrego. Codzienne, staranne oczyszczanie twarzy i usuwanie makijażu jest czynnością niezbędną. Następnym krokiem jest nawilżanie i odżywianie skóry, co pozwoli na uzupełnienie niedoborów substancji odpowiedzialnych za utrzymanie właściwej elastyczności i wilgotności skóry.

Drugą, bardzo istotną kwestią jest właściwa ochrona przed nadmierną ekspozycją na słońce. Duże okulary przeciwsłoneczne, wyposażone w dobre filtry UV, znakomicie będą chronić skórę wokół oczu, ale również same oczy przed nadmiarem szkodliwego promieniowania. Okulary słoneczne są w stanie redukować prawdopodobieństwo występowania wielu chorób skóry i oczu, opóźniając starzenie się skóry i proces powstawania zmarszczek oraz blokując możliwość dotarcia promieni UV do głębszych warstw oczu.

 

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Warto wybierać duże okulary przeciwsłoneczne, które są w stanie osłonić całkiem sporą część twarzy. Tu z pomocą przychodzą nam projektanci mody, lansujący w tym sezonie właśnie modele o pokaźnych rozmiarach. Modne okulary słoneczne to oprawki oversize w kształcie „kociego oka” lub o klasycznej formie szkieł. To modele, które doskonale ochronią nie tylko same oczy, ale także wrażliwą skórę wokół nich. Często sięgają nawet ponad brwi i niemal do połowy policzka. Sprawiają, że nie trzeba mrużyć oczu, więc zmarszczki zwane „kurzymi łapkami” nie będą się tak szybko pojawiać. Okulary słoneczne typu oversize świetnie się prezentują na każdej twarzy i bardzo dobrze chronią przed promieniowaniem UV, jednak pod warunkiem, że szkła wyposażono w odpowiednie filtry.

 

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Okulary słoneczne różnią się pod względem filtrów UV, które zostały zastosowane w szkłach. Można wybierać spośród pięciu rodzajów filtrów, które różnią się od siebie pod względem ilości przepuszczanego światła. Filtry UV oznaczone, jako kategoria „0”, przepuszczają od 80 do 100% światła, natomiast te oznaczone jako kategoria „4” są najsilniejsze i przepuszczają tylko od 3 do 8% światła. Każdy powinien dobrać rodzaj szkieł przeciwsłonecznych do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę fakt, że filtry UV oznaczone czwórką nie nadają się dla kierowców.

Warto też zdecydować się na okulary słoneczne z funkcją polaryzacji, bo dzięki temu zapewniamy oczom ochronę przed odblaskami światła od powierzchni płaskich. To bardzo cenne zwłaszcza w czasie jazdy samochodem, kiedy słońce odbija się od jezdni. Okulary polaryzacyjne poleca się też narciarzom i wędkarzom, którzy często odczuwają dyskomfort, gdy słońce odbija się od śniegu lub wody.