Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją – dla kogo?

Okulary przeciwsłoneczne są modnym i jednocześnie bardzo praktycznym dodatkiem, z którym wielu z nas nie rozstaje się niemal w ogóle. Jak już sugeruje sama nazwa, ich podstawowym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W związku z tym okulary tego typu szczególną popularnością cieszą się w okresie wiosennym i letnim, kiedy słońce zdecydowanie najmocniej daje o sobie znać w naszej strefie klimatycznej. Jednak coraz więcej osób sięga po okulary przeciwsłoneczne zimą, zdając sobie sprawę z tego, że promienie UV o tej porze roku również mogą negatywnie wpłynąć na delikatny narząd wzroku, powodując nie tylko dyskomfort, ale nawet trwałe uszkodzenia, i pogłębiając istniejące już wady. Zupełnie wyjątkowym typem okularów są tak zwane okulary polaryzacyjne. Co kryje się pod tą nazwą? Jak działają i czym powinny cechować się dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?
Słońce kontra oczy

Zanim przejdziemy do tego, czym jest polaryzacja w okularach, skupmy się przez chwilę na tym, jakie mogą być konsekwencje nierozważnego narażania narządu wzroku na bezpośredni kontakt ze słońcem. Duży dyskomfort, związany ze znacznym pogorszeniem widoczności, ból oczu, łzawienie czy pieczenie. To zdecydowanie najłagodniejsze skutki bezpośredniej ekspozycji oczu na słońce, istnieją jeszcze bowiem o wiele bardziej poważne konsekwencje, jakich możemy doświadczyć, jeśli nie będziemy chronić wzroku przed promieniami słonecznymi.

Wśród możliwych następstw można wymienić poparzenia słoneczne rogówki i spojówki (niezwykle bolesne, objawiają się m.in. suchością oczu i pogorszeniem widzenia), zaćmę, czyli zmętnienie soczewki oka (promieniowanie słoneczne przyspiesza proces mętnienia), zwyrodnienie plamki żółtej, które jest chorobą siatkówki prowadzącą do nieodwracalnej utraty lub mocnego osłabienia widzenia centralnego.1,2 Ponadto promieniowanie UV może przyczynić się do rozwoju nowotworów, takich jak np. czerniak, które także atakują gałkę oczną.3

 

Filtr polaryzacyjny w okularach – jak działa?

Na soczewki nanoszona jest specjalna powłoka polaryzacyjna. Uzyskane tym sposobem szkła polaryzacyjne niwelują światło, które odbija się od jasnych, poziomych powierzchni, takich jak np. śnieg czy mokra droga. Mówiąc innymi słowy, powłoka ta blokuje i pochłania fale świetlne, które tworzą odblaski. Dzięki temu okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją znacząco ograniczają ryzyko oślepienia, które jest szczególnie niebezpieczne między innymi podczas prowadzenia pojazdów czy uprawiania rozmaitych sportów (np. jazdy na nartach lub na rowerze). Poza tym, że okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym zdecydowanie poprawiają jakość widzenia, stanowią doskonałą ochronę przez słońcem, która – jak zostało wyżej udowodnione – jest absolutnie niezbędna.

 

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne – dla kogo?

Powszechnie sądzi się, że okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją to „okulary do zadań specjalnych”, dedykowane kierowcom i sportowcom. Częściowo jest to prawda – okulary odbijające światło, czyli właśnie okulary polaryzacyjne, doskonale sprawdzą się w ich przypadku, czyniąc uprawianie sportu lub jazdę samochodem przyjemniejszymi, a co najważniejsze, bezpieczniejszymi. Niemniej nie jest to produkt zarezerwowany wyłącznie dla nich, gdyż równie doskonale sprawdzi się podczas codziennego użytkowania, niezależnie od rodzaju podejmowanych aktywności.

Dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, kładąc tutaj nacisk na „dobre”, pochodzące od renomowanych producentów, takich jak np. Polaroid, Solaris czy Ray-Ban, stanowią możliwie najlepszą ochronę dla oczu, a co za tym idzie, obniżają ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych chorób narządu wzroku. Gwarantują też wysoką jakość i ostrość widzenia, nie zniekształcają obrazu i zapobiegają mrużeniu oczu (spowodowanemu oślepianiem przez słońce), które może prowadzić np. do częstych bólów głowy. Są to zatem okulary naprawdę dla każdego. Świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które borykają się z nadwrażliwością na światło słoneczne i wynikającymi z niej schorzeniami, jak podrażnienie i łzawienie oczu.


  1. http://www.zdrowymokiem.pl/choroby-oczu/choroby-oczu-wywolane-slonce/, dostęp: 13.04.2017
  2. http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/nadmiar-slonca-moze-wywolywac-choroby-oczu, dostęp: 13.04.2017
  3. http://czerniak.org.pl/zlosliwy/czerniak-oka.html, dostęp: 13.04.2017